Jak rozwijać swoje pasje? – Weronika Labisko

Hej! Naszym dzisiejszym gościem jest Weronika Labisko, autorka przepięknego bloga Plasterek Cytryny. Oprócz blogowania, zajmuje się tworzeniem logo. Weronika napisała dla nas artykuł o tym jak rozwijać swoje pasje.

Miłej lektury!

Jak rozwijać swoje pasje i jak znaleźć na nie czas?

Podziwiasz osoby, które mają swoje pasje? Chciałabyś rozwijać własną, może przekształcić ją w biznes? Nie wiesz tylko, czym w zasadzie mogłabyś się zająć? Te pytania wcale nie są tak dziwne, jak mogłoby się wydawać. Teoretycznie każdy wie, jak rozwijać swoje pasje i jak je znaleźć. Ale gdybyś miała powiedzieć, co cię interesuje, to zrobiłabyś to bez wahania, czy może jednak nie? W praktyce odnalezienie prawdziwej pasji w swoim życiu nie jest takie oczywiste. Na co dzień gonimy od jednych obowiązków do drugich. Dom, praca, rodzina – pochłaniają
mnóstwo czasu. Często żyjemy w takim pędzie, że nawet nie zauważamy, jak coraz bardziej zatracamy się w szarej codzienności i tracimy umiejętność robienia czegoś dla siebie z czystej przyjemności. W końcu docieramy do swojej życiowej ściany i zaczynamy się zastanawiać: jak do tego doszło? Kiedy tak bardzo poświęciłyśmy się dla innych, że teraz nie mamy czasu dla siebie? Być może właśnie starasz się sobie przypomnieć, co to było, co kiedyś tak cię interesowało.

Widzisz, jak świat wokół ciebie się zmienił. Pojawiły się nowe rzeczy, których chętnie byś spróbowała, ale nie wiesz, za co się zabrać. Potrzebujesz okna na świat, które pozwoli ci na nowo odnaleźć kolory, które chcesz nadać swojemu życiu. Jak dotrzeć do momentu, w którym będziesz miała swój kawałek podłogi zwany pasją?

Jak rozwijać swoje pasje?

Szukaj, ale z głową
W eksperymentowaniu nie ma nic złego, szczególnie wtedy, kiedy do tej pory nie miałaś żadnego hobby. Poznawanie i doświadczanie może być ekscytujące samo w sobie i da ci wiele radości. Możesz trafić na dziedzinę, o której do tej pory nie miałaś pojęcia i pokochać ją bez reszty. Wiem też, że wśród różnorodności zajęć można się poczuć jak dziecko w sklepie z cukierkami.
Wszystko jest takie fajne, kolorowe, no po prostu wow! Początki mojego blogowania tak właśnie wyglądały: poznawałam jeden blog, robił na mnie ogromne wrażenie, więc chciałam być taka sama.
Potem poznawałam kolejny, odkrywałam coś nowego i znów zabierałam się za jakąś nieznaną przeze mnie dziedzinę. W międzyczasie poszłam na studia podyplomowe, które także zaszczepiły we mnie ciekawość
do jeszcze czegoś innego. Chciałabym robić wszystko, tak wiele rzeczy mi się spodobało. Niestety, zabrakło mi czasu. Dodatkowo większość z tych rzeczy nie przykuła mojej uwagi na dłużej i gdzieś po drodze się wykruszyła. Zrozumiałam, że nie wszystko stanie się moją pasją. Podobnie może być z tobą. Chcesz robić wiele rzeczy, ale tak naprawdę oddalają cię one od tego, co gra w twoim sercu. Nie kopiuj czyjegoś pomysłu na siebie. Pasji nie da się podrobić.

Nie ulegaj presji

Pasja to modne słowo. W świecie online posiadanie pasji jest bardzo pożądane. Dobrze jest się zajmować DIY, szydełkowaniem, podróżami, gotowaniem czy tworzeniem stron www. Sama chciałam prowadzić blog o byciu perfekcyjną panią domu, ale… No cóż, nie jestem nią. Im dłużej prowadziłam blog, tym bardziej moje pisanie odchodziło w zupełnie inną stronę. W tematyce prowadzenia domu nic dobrego nie przychodziło mi do głowy. W końcu pogodziłam się z
tym, że nie będę drugą Rozenek i założyłam inny blog. Jeżeli czujesz, że jakieś dziedziny nie są dla ciebie, to nie rób nic za wszelką cenę! Nie ma nic
gorszego, jak rozwijać swoje pasje wymuszając je na sobie. Robienie czegoś, co kompletnie ci nie odpowiada jest gorsze, niż życie bez pasji. Zajmij się czymś, co rzeczywiście sprawia ci radość nawet, jeśli nie jest popularne lub nie wychodzi ładnie na zdjęciach.
Wsłuchaj się w siebie
Kiedy mnie dotknęła ta choroba zwana pasją? Pierwszy raz w szkole, kiedy usłyszałam hasło „identyfikacja wizualna”. Wyzwoliło to we mnie nowe pokłady uczuć, niesamowitą ciekawość i zaangażowanie. Mój umysł ukierunkował się na jeden cel. Nic nie było go w stanie rozproszyć. To dobry pomysł, aby przeanalizować wstecz swoje doświadczenia i przypomnieć sobie, co odebrało ci mowę i skupiło w pełni twoją uwagę. Może odepchNęłaś coś w kąt, a to właśnie było to?
Sięgnij głębiej, do korzeni. Wsłuchaj się w siebie i sprawdź, co przewijało się przez twoje
życie. Łatwo zlekceważyć prawdziwą miłość. Na szczęście do pasji często można wrócić po czasie.

Rozwijaj się

Mimo tego, że grafika jest wiodącą pasją w moim życiu, nadal lubię robić wiele rzeczy. Lubię pisać, gotować, czytać książki. Kto wie, czy za 5 lat nadal będę grafikiem? Być może ewoluuję w nowym kierunku, który będzie po części kontynuacją, ale też nowym etapem w moim życiu.
Wymaga to samodyscypliny, aby nie odbiec znów za bardzo w kierunki, które nie wnoszą nic wartościowego do mojej pasji. Stać w miejscu nie jest dobrze, ale iść też trzeba przed siebie mądrze.
Chłoń wiedzę, ale tylko taką, która przybliża cię do jakiegoś celu i staje się integralną częścią twojej osobowości.

Nie oszukuj się

Lubię robić wiele rzeczy. Jeszcze więcej jestem w stanie się nauczyć. Nigdy nie miałam
większych problemów z ogarnięciem trudniejszych tematów. Lubię poznawać i testować.
Jednak to, że nauczę się coś robić, wcale nie musi stać się moją pasją. Ile rzeczy w życiu
robimy, bo musimy? Mnóstwo. Idziemy do pracy, uczymy się wykonywać jakąś czynność. Robimy to świetnie, ale bez emocji. Bezwiednie. W pasję wkłada się serce. Pomyśl więc o czymś, co porusza twoje emocje, kiedy się tym zajmujesz.

Bloguj

To prawda, że pierwszy blog założyłam przez przypadek. Czytałam blogi lifestylowe i
spodobało mi się tworzenie własnego miejsca w sieci. Budowanie własnej strony postawiło przede mną nowe wyzwania, którym chciałam sprostać.
Po jakimś czasie zaczęłam trafiać na wartościowe blogi specjalistyczne, prowadzone przez utalentowane osoby, ekspertów w różnych interesujących branżach. Spodobało mi się to, w jak prosty sposób poprzez blogowanie można się rozwijać i pokazać innym to, co się robi. W taki sposób kropki zaczęły się łączyć w całość. Stworzyłam miejsce, w którym piszę o tym, co mnie interesuje i pokazuję, co umiem.

Blogowanie pozwala rozwijać skrzydła.

Motywuje do robienia postępów. Blogi pokrewne
mogą zainspirować cię do robienia więcej. Z blogów eksperckich nauczysz się, jak blogować, aby rozwijać swoje pasje w biznes lub po prostu prowadzić wartościowe miejsce w sieci.
Jak znaleźć czas na rozwijanie pasji?
Prawdziwa pasja uzależnia. Po tym poznasz prawdziwą pasję, jeśli nie będziesz mogła
oderwać się od komputera i będziesz myśleć o niej siedząc w pracy, myjąc naczynia czy krążąc wśród regałów w supermarkecie.
Pomimo to znalezienie czasu na rozwijanie pasji wcale nie jest łatwe. Może ci przeszkadzać nie tylko napięty grafik, ale też brak pieniędzy na sprzęt i materiały. Jednak pasja nie szuka powodów,
ale sposobów. Zobacz, jak blogerki z twojej dziedziny zaczynały. Znajdź rozwiązanie na miarę swoich możliwości. Przejrzyj kalendarz i sprawdź, kiedy możesz poświęcić czas na pasję.

Planowanie to podstawa.

Zrób sobie listę celów i je realizuj.

Poza tym nie wymagaj od siebie spektakularnych efektów. Małymi kroczkami dojdziesz do celu. Ja funkcjonuję w blogosferze od ładnych paru lat, a tak naprawdę dopiero od kilku miesięcy jestem w pełni zadowolona ze swojej strony i zmotywowana do działania nad nią. Zanim nadałam mojej pasji pożądany kształt, minęło sporo czasu. Miałam wyrzuty sumienia, że zmarnowałam czas.
Jednak to nie jest prawda. Wszystko, co się wydarzyło, czegoś mnie nauczyło i dzięki temu mogę wypisywać teraz takie mądrości o tym, jak rozwijać swoje pasje.
Wiesz już, jak rozwijać swoje pasje? No to do dzieła! Życzę ci powodzenia!

 

 

 Nazywam się Weronika Labisko. Jestem plastykiem i grafikiem. Od 2015 roku zajmuję się projektowaniem graficznym. Moim celem jest tworzyć piękne logo i pomagać w kreowaniu pozytywnego wizerunku markom, które stawiają na najwyższą jakość.

 

Weronikę można znaleźć tutaj:

Strona Plasterek Cytryny:

http://plasterek-cytryny.pl/

Facebook Weroniki:

https://www.facebook.com/plasterekcytryny/

Przepiękny i kreatywny Instagram:

https://www.instagram.com/plasterek.cytryny/

Twitter:

https://twitter.com/WeronikaLabisko

Pinterest:

https://pl.pinterest.com/weronikalabisko/

A po więcej postów z serii #MałaCzarna zapraszam tutaj!

Gdzie jeszcze jestem: