Kristina Ohlsson – recenzja powieści.

recenzja powieści

recenzja powieści

Hej!

recenzja powieści

Dużo się ostatnio zmieniło, a ja znów zaniedbałam social media i blog.

W międzyczasie, wróciłam do mojej pierwszej miłości – kryminałów – i, powiem szczerze, nigdy nie czułam się lepiej.

W ostatnim czasie dałam sobie szansę na autora, którego dotychczas nie znałam, ale z gatunku, który jest moim ulubionym – szwedzki kryminał (o ile mogę to nazwać gatunkiem).

Podczas mojej ostatniej wizyty w Mediatece w ręce wpadły mi tomiszcza autorstwa Kristiny Ohlsson i stwierdziłam, że muszę sobie dać szansę na przeczytanie przynajmniej dwóch pozycji z jej kolekcji.

A więc, poniżej znajdziecie moją ultra subiektywną opinię na temat kryminałów tej autorki.

Dajcie mi znać co o tym myślicie!

recenzja powieści

POJEDYNEK Z DIABŁEM

Jak dowiedziałam się już z treści książki, ta powieść jest kontynuacją historii Sary Tell, znanej również jako sprawa Sary Teksas.

Bardzo podoba mi się, że na początku tej powieści zamieszczono krótkie streszczenie tego, co wydarzyło się w poprzedniej, dzięki czemu nie czujemy się zagubieni w fabule, bohaterach i zarysie tej opowieści.

Główną postacią jest Martin Benner, adwokat, przybrany ojciec czteroletniej Belle i partnerem Lucy, z którą łączą go ciężkie – do określenia – stosunki.

Największą wadą tej książki na pewno jest zastosowanie pierwszoosobowej narracji, która niezależnie od treści i charakterystyki bohatera, przyprawia mnie o zawrót głowy.

Nie tylko nie potrafię się przyzwyczaić do czytania pamiętnika – nie znoszę znać myśli głównego bohatera.

Miał być intrygujący, świeży i oryginalny, a ze względu na zapis zrobiła się klapa.

Główną zaletą jest wartka akcja, proste konstrukcje bohaterów i spójne wydarzenia. Niestety, akcja jest bardzo przewidywalna – autorka zostawia nam tyle śladów, że w trzech czwartych książki jesteśmy w stanie przewidzieć zakończenie.

Do końca miałam nadzieję, że mnie to czymś zaskoczy, ale niestety pomyliłam się i moje przewidywania stały się faktem.

Jeśli macie ochotę na niezbyt wyszukaną lekturę, która pozwoli Wam się odprężyć w trzy, cztery wieczory – polecam. Odradzam każdemu, kto nie znosi pierwszoosobowej narracji i lubi skomplikowane historie.

Ilość niewiadomych jest zadowalająca, niestety są przedstawione w taki sposób, że prowadzą po nitce do kłębka.

 

recenzja powieści

NA SKRAJU CISZY

Ta pozycja pochodzi z serii o sztokholmskiej policji, której główną bohaterką – teoretycznie – powinna być Fredrika Bergman. Kobieta jest mamą rocznej córeczki i wraca do pracy po przerwie do wielkiej sprawy.

Śledztwo policyjne rozpoczyna znalezienie zwłok dziewczyny zaginionej dwa lata wcześniej. Wkrótce policja odkrywa kolejne ciało w tym samym miejscu, więc zagadka robi się bardzo poważna.

Narracja jest trzecioosobowa, przyjemnie i szybko się czyta. Autorka cały czas trzyma nas w napięciu i w lekki sposób przechodzi od jednego wątku do drugiego.

Jedynym problemem w tej książce są dla mnie bezsensowne wątki, które zostały wprowadzone tylko po to, by nas zmylić. Większą część opisu policyjnego śledztwa można odrzucić jako nieistotną nie tylko ze względu na to, że nie prowadziło do sprawcy, ale że wątek tego podejrzanego nie został skończony właściwie. Cała ta postać i jej tajemnice są dla mnie całkowicie bez sensu w kontekście całej książki.

Konstrukcje postaci pozostawiają wiele do życzenia – w zasadzie nie wiadomo czemu i po co miały służyć. Policjanci nie są nudni, ale ich charakterystyka nijak się ma do zachowań podczas pracy i opis ich życia nie wpływa w żaden sposób na fabułę i postęp.

Nie podobają mi się też przerywniki w postaci skryptów z przesłuchań śledczych aktualnie prowadzących poszukiwania sprawcy.

Sama zagadka była całkiem intrygująca, choć mało wiarygodna.

I niestety również w tym wypadku wszystkie przewidywania okazały się trafne. Nie wiem, czy autorka miała nadzieję, że wszystkie tropy, które nam zostawiła weźmiemy za fałszywe ślady?

Niestety odpowiedź okazała się oczywista, więc po raz kolejny – jeśli macie ochotę na naprawdę dobry thriller, to nie jest odpowiednia pozycja.

Ot, można przeczytać.

recenzja powieści

I na koniec…

recenzjrecenzja powieścia powieści

BARDZO DZIĘKUJĘ ZA TWÓJ CZAS

Jeśli masz pytanie lub propozycję następnego posta w tym temacie lub pokrewnym – daj znać w komentarzu! Wszelkie opinie mile widziane.

Codzienną dawkę inspiracji dostarczam na Instagramie!

Tutaj znajdziesz artykuł o porannych nawykach, które sprawią, że zaczniesz dzień pełen energii i dobrego samopoczucia!

Natomiast tu znajduje się lista najlepszych kryminałów wszech czasów!

A jacy są Twoi ulubieni autorzy?

Koniecznie daj znać w komentarzu!

Pięknego dnia – Karolina

mała czarna, logo

Gdzie jeszcze jestem: