Najbardziej motywujące filmy – vol. 1

 

Hej!

______

 

Jako że weekend za pasem, warto zrobić sobie przerwę od pracy i porządnie się zrelaksować. Dla wszystkich fanów dobrego kina, przygotowałam listę najbardziej inspirujących filmów.

Nie będzie tutaj Rocky’ego ani historii sportowców – te filmy pokazują cele i marzenia każdego z nas. Nawet jeśli są głęboko ukryte.

Proponuję przygotować talerz przekąsek i połączyć rozrywkę z zaspokajaniem wyższych potrzeb. Miłego!

Możesz też pobrać ten artykuł w PDF: najbardziej inspirujące filmy

PS: Starałam się nie zamieszczać spoilerów, więc opisy akcji są dość zachowawcze. ;>

MOTYWUJĄCE FILMY

w pogoni za szczęściem

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli – TRZEBA OBEJRZEĆ.

Film oparty na faktach. Chris, samotny ojciec pozbawiony domu, stara się mimo przeciwności losu o posadę w biurze maklerskim. – Filmweb

Po pierwsze: sam w sobie film jest genialnie zrealizowany. Gra aktorska, scenariusz i kreacje bohaterów już na tym etapie tworzą niezwykły kąsek dla fana kina obyczajowego.

Dalej jest tylko lepiej. Przedstawiona historia samotnego ojca pokazuje, że wszystko jest możliwe. Chris Gardner udowadnia, że można ciężko pracować i dążyć do celu za wszelką cenę – nawet bez dachu nad głową i z synkiem u boku. Upartość, konsekwencja, siła woli i odporność na zwątpienie.

Nie raz w oku zakręci się łza, ale gwarantuję, że po seansie będziesz w pełni zmotywowany do działania.

into the wild

Christopher kończy studia, ale zamiast poświęcić się karierze zawodowej, wyrusza autostopem w kierunku Alaski.  – Filmweb

Film opowiada historię chłopca z dobrego domu, który zbacza z wytyczonej przez rodziców ścieżki, rzuca dotychczasowe życie i wybiera się w podróż na poszukiwanie siebie w północnej dziczy.

Po drodze spotyka wielu ludzi i wiele przygód, ale nie ustępuje w dążeniu dotarcia do Alaski i życia w samotności.

Z tego obrazu płynie bardzo cenna lekcja: szczęściem można się cieszyć tylko wówczas, kiedy można je podzielić z kimś bliskim, a cel, który sobie wyznaczamy, nie zawsze jest dla nas zbawienny.

Po obejrzeniu tej historii, zaczyna się bardziej doceniać otaczające nas osoby, a także zyskuje zupełnie inne spojrzenie na standardy dzisiejszego życia i pewną wytyczoną ścieżkę: szkoła – studia – praca.

Polecam gorąco.

coach

Nowy trener koszykarskiej drużyny z Richmond zaczyna stosować kontrowersyjne metody, by przywrócić dyscyplinę w zespole. Niektórym zawodnikom wyraźnie się to nie podoba. – Filmweb

Trener to opowieść o typowym amerykańskim liceum, gdzie jednym z najważniejszych czynników decydujących o przyszłości uczniów są umiejętności sportowe.

Jako że niewielu utalentowanych sportowo uczniów kończy szkołę, nowy trener postanawia to zmienić i niejako zmusić ich do nauki, by mieli szansę na studia.

Na początku spotyka się z dużym oporem wśród samych uczniów, wśród rodziców i nauczycieli.

Film pokazuje, jak ogromny wpływ na losy młodego człowieka ma odpowiednia edukacja oraz wychowawcy i nauczyciele. Warto sobie uświadomić, że dzięki dobremu mentorowi, możemy sięgnąć wyżej niżbyśmy przypuszczali – a z drugiej strony, przez otaczanie się nieprzychylnymi naszym pomysłom ludźmi, stoczymy się w dół.

wilk z wall street

Historia Jordana Belforta, brokera, którego błyskawiczna droga na szczyt i rozrzutny styl życia wzbudziły zainteresowanie FBI. – Filmweb

To dość kontrowersyjna pozycja na tej liście, niemniej… marzenia są różne, a ważne by pamiętać, że nawet te najmniej szlachetne są możliwe do zrealizowania!

Obserwujemy losy Jordana Belforta od zera do milionera. Widzimy, że jest genialnym sprzedawcą, a cała kariera rozwija się jak z bicza strzelił. Widzimy też skutki błyskawicznego wzrostu: nadmierna rozrzutność, kobiety, narkotyki.

Film jest dość dobry, dużo w nim humoru, w świetny sposób przedstawia kulisy finansowego światka. To też wspaniały przykład na to, że można osiągnąć wszystko i być – dosłownie – obrzydliwie bogatym. Warto też zwrócić uwagę, że zaspokajanie tych najbardziej płytkich zachcianek nie daje szczęścia. Liczą się więzi międzyludzkie, prawdziwa przyjaźń i rodzina.

gattaca – szok przyszłości

Vincent jest człowiekiem gorszej kategorii, gdyż jego rodzice poczęli go w tradycyjny sposób, zamiast udać się do genetyka, który udoskonaliłby DNA dziecka. Mimo to postanawia nie rezygnować z marzeń. – Filmweb

To nas czeka. Udoskonalone DNA, eliminowanie wad genetycznych lub niewygodnych genów. Ulepszeni, silniejsi i mądrzejsi, władalibyśmy utopijnym światem.

Vincent Freeman urodził się z wadą. Nie miał żadnych ponadprzeciętnych zdolności, żadnego wrodzonego talentu. Miał jednak marzenie – i ciężko pracował na to, by je osiągnąć.

Ten film to bardzo przyjemne widowisko – oprócz świetnej gry aktorskiej, dostajemy jednocześnie motywującą i przerażającą historię przyszłości. Z tego obrazu płynie bardzo konkretna lekcja – ciężka praca zawsze wygrywa z talentem. Nieważne jak mało wiesz lub umiesz w danej chwili – nie rezygnuj z marzeń.

_____

 

A wg Ciebie, jakie jeszcze filmy powinny pojawić się na liście „Najbardziej inspirujących…”?

Podziel się w komentarzu!

Gdybyś jeszcze nie przeczytał ostatniego posta o nawykach skutecznego działania, przejdź tutaj

 

 

 

 

 

 

Gdzie jeszcze jestem: